/ by /   مقالات / 0 نظرات

واکسیناسیون اسب

اکسن ها از جمله تاثیر گذارترین سلاح ها برای حفاظت اسب ها در مقابل بسیاری از بیماری ها هستند. در چندین سال گذشته نیز واکسیناسیون جان هزاران اسب را نجات داده و بسیاری از بیماری ها را در گله اسب ها محدود کرده است.

واکسن ها چطور باعث حفاظت اسب ها از بیماری میشوند؟

با واکسیناسیون یک ارگانیسم کشته شده یا ضعیف شده وارد بدن اسب میشود و سیستم ایمنی بدن اسب را فعال میکند و بر علیه آن ارگانیسم خاص  سلول ها ایمنی بوجود می آید و اگر این ارگانیسم به صورت بیماری به اسب حمله کند سلول های ایمنی فعال شده توسط واکسن، وارد عمل می شوند و بیماری را از بین می برند.
در برخی اوقات  واکسنها  باعث تورم و بادکردگی و زخم در محل تزریق میشوند؛ در برخی موارد هم واکنش های آلرژیک ایجاد میکند که این خودش سلامت اسب رو به خطر می اندازد.
بیشتر واکسن های اسبی به صورت داخل عضلانی تزریق میشوند ولی برخی واکسن ها به صورت اسپری هم در جلوی دماغ اسب اسپری میشوند که این روش برای بیماریهای درگیر کنند دستگاه تنفسی  مانند آنفولانزا  ، گورم و … استفاده می شود. برخی هم بصورت داخل وریدی هست که از واکسن های اسبی این نوع در بازار موجود نمیباشد.

اسب شما به چه واکسنی احتیاج دارد؟
برخی از اسب ها به همه واکسن ها احتیاج ندارند؛ در این مورد دامپزشک اسب شما بهترین تصمیم گیرنده است ولی شما اگر میخواهید بدانید که چه واکسنی برای اسب شما مناسب است،  باید این چهار مورد را در نظر بگیرید:
۱-سن اسب : بسیاری از کره اسب ها به علت اینکه ایمنی مادری را بعد از مدتی از دست میدهند به واکسن نیاز پیدا می کنند؛ اسب های مسن هم بسته به شرایط نیازمند واکسن میباشند.
۲-  فعالیتی که از اسب خواسته میشود؛ بسیاری از اسب هایی که در فعالیت های ورزشی شرکت می کنند دچار استرس هستند و  نیازمند واکسن؛ ولی مثلاً مادیان ها و نریان هایی که برای تولید مثل نگهداری میشوند نیازمند گروهی دیگر از واکسن ها هستند.
۳- شرایط مدیریت نگهداری : اسب هایی که به صورت تکی در یک باشگاه نگهداری میشوند  و با اسب هایی که با تعداد زیادی دریک مکان پانسیون هستند و یا اسب هایی که فاصله زیادی را از یک مزرعه به یک مزرعه دیگر حمل میشوند، همه این ها نیازمند یک سری از واکسن ها میباشند.
۴- موقعیت جغرافیایی و کشور؛ برخی کشورها یک سری بیماری ها را به صورت اختصاصی در آنجا دارند و باید بر علیه آن بیماری واکسیناسیون انجام شود
تألیف و ترجمه: دکتر احسان طاهری

انتشار دهید


نظر دهید

You must be logged in to post a comment.