/ by /   مقالات / 0 نظرات

دندان اسب

دندان اسب

دندان اسب نقش مهم و حیاتی در سلامتی او دارد.  دندانهای اسب بر خلاف انسان در عمق استخوانهای آرواره اش قرار گرفته و در تمام طول عمرش در حال رشد است با این وجود طول دندانها از حد خاصی بیشتر نمی شود زیرا دندانها به همان اندازه که رشد می کند ساییده می شود که این سایش دندانهای اسب در هنگام جویدن غذا اتفاق می افتد.

معاینه دندانهای اسب روش معمول برای تشخیص مشکلات دندانها به شمار می رود با این وجود نشانه های دیگری هم وجود دارد که حاکی از وجود مشکلاتی در دندانهای اسبتان است .
 اگر اسب شما در جویدن غذا مشکل دارد، در هنگام خوردن مقدار قابل توجهی از غذا از دهانش بیرون می ریزد، رنگ دندانش تغییر کرده، یا مواد هضم نشده ای در مدفوع او دیده می شود، می توانید به وضعیت دندانهای او شک کنید. علاوه بر این، شروع ناگهانی کولیک، یا رفتارهای ناهنجار و غیرعادی در اسب نیز می تواند نشانه ای از وجود مشکلات دندانی در اسب باشد.
با اینکه اسب از دندانهایش برای ساییدن غذاها استفاده می کند، اما مقداری از غذا نیز در بین دندانها گیر می کند که باعث ایجاد التهاب لثه می شود. اگر این عارضه درمان نشود منجر به خرابی دندان شده و بیماری های دیگر لثه را ایجاد می کند. عارضه دیگری که می تواند موجب ایجاد مشکلات دندانی شود در اسبهایی دیده می شود که در زمان تولد، فک بالای آنها بلندتر از حد طبیعی است و به همین خاطر با فک پایین به درستی تراز نمی شود. این ناهماهنگی فک بالا و پایین باعث می شود دندانهای در حال رشد اسب نتواند به خوبی ساییده شود و در نتیجه مشکلات دندانی جدی برای او پیش بیاید.
این مساله را در نظر بگیرید که دندانهای فک بالای اسب به ناگهان هیچ دندان مقارنی در فک پایین نداشته باشد که ساییده شود و رشد آن به تعادل برسد. در اینجاست که به اهمیت رایج ترین مشکل دندانی اسبها پی می بریم یعنی ساییده شدن ناهماهنگ دندانها. این عارضه توانایی غذا خوردن و جویدن غذا در اسب را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه اسب دچار سوء تغذیه می شود. علاوه بر این، در دندانی که به خوبی ساییده نشده باشد نقاط تیزی ایجاد می شود که در لثه های فک مقابل فرو می رود و باعث تورم و التهاب لثه ها می شود.
اگر اسب شما ناگهان شروع به تکان دادن شدید سرش یا به عبارتی پرت کردن سرش به این طرف و آن طرف کرد یا رفتاری غیر عادی با سرش نشان داد می توانید به پیش آمدن چنین عارضه ای شک کنید. از پهلو نگاهی به دندانهای اسب بیندازید و بررسی کنید که آیا ساییدگی دندانها سطحی نرم و منحنی روی دندان ایجاد کرده یا تیزی دارد. اگر تیزی مشاهده کردید لازم است به این مشکل اسبتان رسیدگی کنید.
از دیگر عوامل ایجاد مشکلات دندانی در اسب، آسیبها و صدماتی است که می تواند منجر به از دست دادن یکی از دندانها شود، که در نتیجه باعث بر هم خوردن روند طبیعی سایش دندانهای فک بالا و پایین توسط دندان مقابل می شود و دندانی که در مقابل دندان افتاده قرار دارد بیش از حد رشد می کند. با اینکه اسبهای مسن بیش از همه در معرض بروز مشکلات دندانی هستند اما حتی در کره ها هم ممکن است چنین مشکلاتی پیش بیاید.
بررسی مرتب دندانهای اسب از نظر وجود تیزی ها یا ناهماهنگی دندانها می تواند از بروز مشکلاتی مثل آبسه و التهابات لثه جلوگیری کرده و شما را از شر صرف وقت و هزینه بسیار برای درمان آن خلاص کند. تیزی های دندان اسب باید ساییده شود تا تیزی برطرف گردد و به لثه ها آسیب نرسد. در موارد خیلی حاد، ممکن است لازم باشد دندان کشیده شود یا حتی جراحی برای تنظیم کردن دندانها و برطرف کردن مشکل لازم باشد. شما می توانید از دامپزشک خود بخواهید نحوه مراقبت از دندانهای اسب را به شما آموزش دهد تا بتوانید به طور مرتب خودتان آن را چک کنید.

دندان اسب

انتشار دهید


نظر دهید

You must be logged in to post a comment.