/ by /   مقالات / 0 نظرات

اسب و احتیاجش به نمک

اسب و احتیاجش به نمک

اسب و احتیاجش به نمک . نمک یک ماده بسیار ضروری می باشد. که بدن به آن احتیاج دارد. ولی قادر به ساخت آن نیست. و باید در جیره غذائی اضافه شود. نمک از سدیم و کلر تشکیل است. سدیم یک الکترولیت می باشد. و الکترولیتها از ذراتی که دارای بار الکتریکی می باشند. و یون نامیده می شوند. تشکیل شده اند.

یونها برای متابولیسم سلولی ، تعادل سیستم سلولی و تولید انرژی مورد نیاز می باشند . سدیم به نگهداری هیدراتاسیون کمک نموده و جهت انقباض عضلانی و عصبی بسیار مهم می باشد .

کلر

کلر نیز یک الکترولیت می باشد و زمانیکه سدیم بار مثبت دارد. دارای بار منفی است. و تعادل این دو به نگهداری سلامت سلولهای خونی کمک می کند .اگر که نمک در رژیم غذایی موجود نباشد ، خون احتیاج خود را از نمک موجود در ادرار و عرق جذب می کند.

اما تولید ادرار و عرق نمی تواند متوقف شود و خون نمک را به کلیه و غدد عرق باز می گرداند . بدن سعی می کند با رقیق سازی ادرار و عرق با آب بیشتر جبران این کمبود را متعادل کند.

استراحت اسب

که بافتهای بدن در این هنگام دهیدراته می شوند .یک اسب با سایز متوسط ۱۱۰۰ پوند در هنگام استراحت حدود ۲ اونس در روز به نمک احتیاج دارد . در روزهای گرم و هنگام فعالیت شدید و تعریق زیاد ، این نیاز به ۵ اونس میرسد ( تقریباً هر اونس معادل ۶ قاشق چایخوری می باشد).

مقداری نمک در فراورده های تولیدی تجاری وجود دارد . در هر روز به اندازه ۱ اونس نمک به این صورت تامین می شود ولی کافی نیست . نمک باید از طرق دیگری مثل قالبهای نمک یا نمکهای نرم تامین شود . قالبهای نمک برای گاوها طراحی شده ان.د که زبان سخت و خشنی دارند. و به همین دلیل برخی اسبها این قالبها را برای بدست آوردن نمک خراب می کنند.

نمک مورد نیاز اسب

نمکهای دانه ای سفید بصورت نرم و پودری توصیه می شود که از قالبهای نمک هم اقتصادی تر می باشند .نمک تنها ماده معدنی است که اسبها به نیاز به آن آگاه هستند.

اسب ها ممکن است کمبود مس یا هر ماده معدنی دیگری را احساس کنند ولی در صورت دسترسی داشتن به این مواد نیز از آن مواد مصرف نکنند ولی قطعاً در صورت نیاز بدن به نمک آن را مصرف می کنند.

اسب ها در صورت مصرف نمک به آب نیاز پیدا می کنند . آب مهمترین ماده غذایی می باشد . افزایش مصرف نمک افزایش جذب آب را نیز در بر خواهد داشت.

انتشار دهید


نظر دهید

You must be logged in to post a comment.