/ by /   مقالات / 0 نظرات

اسب کاسپین

نژاد اسب کاسپین

اسب کاسپین یا اسبچه خزر یکی از قدیمی ترین نژاد اسب موجود در جهان با قدمت بیش پنج هزار سال است. در سال ۱۳۴۳ این نژاد توسط لوییز فیروز شناسایی و در نهایت ثبت جهانی شد.   اسب کاسپین  

ویژگی های ظاهری اسب کاسپین

این نژاد دارای سر کوچک، چشمهای درشت و برجسته، پیشانی کمی محدب و گوشهای کوچک می باشد. معمولا آن ها پوزه ی کوچک و دارای منخرین (سوراخ بینی) باز می باشند. گردن اسب خزر نیز قوس دار، باریک و متناسب است.  یال و دم پرپشت ، کمر کشیده ، بدن باریک از دیگر ویژگی های ظاهری این نژاد می باشد. این اسب با وجود ظرافت و زیبایی ظاهری استخوان بندی محکم و بسیار قوی دارد. سم آن نیز بیضی شکل و بسیار قوی می باشد و معمولا به نعل بندی نیاز ندارد. پوست این نژاد براق درخشان و نازک و به رنگ های مشکی سفید خاکستری و قهوه ای به صورت تیره و یا روشن است. همچنین قد آن بین ۱۱۷ تا ۱۲۷ سانتی متر و دارای وزن ۲۵۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم می باشد.  

اسب ایرانی
برای آشنایی با دیگر نژادهای اسب ایرانی کلیک کنید

ویژگی های رفتاری اسب کاسپین

هوش زیاد و تمایل برای یادگیری مهارت‌های جدید ، رفتار بسیار دوستانه‌ و ارتباط خوب با تازه‌کارها و هم بچه‌ها از ویژگی های بارز و بسیار عالی این نوع گونه اسب می باشد. همچنین به دلیل حرکت بسیار نرم و با وقار اسب کاسپین بیشتر با نام شناور معروف است. آن‌ها علاوه بر بدن عضلانی و قوی، بسیار چابک هستند و تحرک بالایی دارند. همین موضوع موجب به پرش‌های بلند و بدون نقص اسب کاسپین می شود. آن ها مانند اجداد خود در ایران باستان عاشق کشیدن کالسکه و گاری هستند.    

جهت ارتباط بهتر با باشگاه سوارکاری ایرانمهر با ما تماس بگیرید.۰۹۱۳۳۰۶۶۵۳۰

انتشار دهید